Jak wygląda dzieciństwo w obecnych czasach?

Dzieciństwo dawniej

Przyglądając się dzisiejszym dzieciom i młodzieży ogarnia mnie współczucie. Dzisiejsze dzieci z epoki komputerów i internetu tracą wiele ze swojego dzieciństwa. Nie widać u nich normalnych relacji koleżeńskich.
Nie chodzi mi wcale o negowanie postępu technologicznego, ale o zabieranie przez tą technologię najwspanialszych lat w życiu człowieka.

Może warto by rodzice i nauczyciele przypomnieli sobie czasy kiedy sami byli dziećmi. Kiedy wszyscy bawili się na podwórkach, gdzie królowała skakanka, klasy, podchody, berek, gdzie grało się w kapsle. W tamtych latach dzieciom autentycznie szkoda było czasu na siedzenie przed telewizorem, czy oglądanie filmów na video. Dzieciaki całymi dniami były w ruchu, a problem otyłości był znacząco mniejszy niż dzisiaj, gdzie przybiera rozmiary niemal epidemii.

Poświęć czas swojemu dziecku

Może warto drodzy rodzice przemyśleć sprawę prezentów i zamiast kolejnej gry komputerowej kupić piłkę, skakankę, hula-hop… albo wygodne stroje sportowe dla całej rodziny.
Nie sadzajmy dziecka przed telewizorem czy komputerem udostępniając internet, żeby mieć spokój. Nauczmy nasze dzieci prawdziwej zabawy i ruchu na świeżym powietrzu. Pozwólmy dzieciom się wybrudzić, czy stłuc kolano, od tego się nie umiera. Zamiast iść na kolejne zwiedzanie supermarketów, wyjdźmy z dziećmi do parku, lasu czy na podwórko. Nie szukajmy sobie wykrętów typu: jestem zmęczony, nie mam czasu… bo to bzdura. Dla naszych pociech czas musimy znaleźć, zaprocentuje to nam w przyszłości. Reklama – Dobre parowary.

Jak sprawić by dziecko dorastało szczęśliwe?

Pamiętajmy, że dzieciństwo naszych dzieci zależy głównie od nas samych. Jeśli nie pokażemy dziecku jak może spędzić wolny czas, nie będziemy się z nim bawić, wychodzić do parku by zbierać wspólnie kasztany czy liście, to nie będzie ono wiedziało co robić i jak się zająć sobą. Pójdźmy z dzieckiem pobiegać, wybierzmy się całą rodziną na rolki, zagrajmy w siatkówkę. Ruch, świeże powietrze, śmiech – to wszystko czego potrzeba do szczęścia naszym pociechom. Zastanówmy się czy nasza miłość do dziecka jest na pewno mądra, jeśli sadzamy je na kanapie i pozwolimy by godzinami wpatrywało się w ekran, oglądając różne stwory?

Pozwólmy dzieciom być dziećmi

Według mnie to głównie rodzice odbierają fantastyczne i radosne dzieciństwo własnym pociechom, co jest jeszcze bardziej smutne. Czy dzieciak siedzący całymi dniami w zamkniętym pomieszczeniu ze stosem gier komputerowych jest szczęśliwy? Myślę, że nie. Każde dziecko potrzebuje zabawy na świeżym powietrzu, potrzebuje poznawać świat i przyrodę, a nie kolejnych bohaterów kreskówek, którzy tak naprawdę są nierealni i niczego mądrego nie uczą. Zabierzmy więc dziecko tam, gdzie są zwierzęta, rośliny, uczmy go od najmłodszych lat rzeczywistego życia, które nas otacza i w którym przyjdzie mu żyć.

Zapraszam na: Kosmetyka.net

Wróćmy więc pamięcią do lat kiedy sami byliśmy w wieku naszych pociech. Pozwólmy dzieciom być dziećmi.

Możesz również polubić…